O autorze
Rocznik 1977. Studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. W swoich fotograficznych realizacjach odwołuje się do koncepcji intelektualnych, rejestrując napięcia i utopie współczesnej cywilizacji, co widać w "Demontażu", "Koleżankach i Kolegach". Prawdziwym fundamentem były dla niego studia Fotografii i Multimediów na ASP w Poznaniu. Dlatego w swoich projektach z łatwością pokazuje oddziaływanie zjawisk technologicznych na codzienne życie. Z niektórymi z nich wyjeżdża za granicę – "Gamers" wystawił w Galerii m55 w Atenach, "Face Lifting" w Budapeszcie, "UMPOLEN" w Wiedniu. Jednak jego stałym miejscem pracy i zamieszkania jest Warszawa.

MILENA NATALIA SOPOROWSKA / MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE

MILENA NATALIA SOPOROWSKA /  POKOJE GOŚCINNE
MILENA NATALIA SOPOROWSKA / POKOJE GOŚCINNE dzięki uprzejmości artyski
Pokoje gościnne Soporowskiej to kilkanaście fotografii przedstawiających muzealne wnętrza. Nie są to przestrzenie współczesne, autorka wybrała pocztówki, na których znajdują się typowe sale historyczne.

Reprodukowane wnętrza poddane są analizie, nie „historyczno-sztucznej”, a wyłącznie barwnej. Kolekcja zbudowana jest z wykorzystaniem gestu wizualnego. Do modelowych muzealnych ilustracji o barokowym czy manierystycznym charakterze doklejona została modernistyczna „narośl”. To rodzaj obiektu stworzonego w ramach analizy spektrum barwnego pocztówki, wykonanego z farby akrylowej. Te dwa doświadczenia estetyczne spotykają się w procesie reprodukcji – realizm historyczny z eksperymentem abstrakcyjnym.
Jako kurator konkursu ShowOFF w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie wyróżnienie Mileny N. Soporowskiej było dla mnie oczywiste. Oprócz refleksji dotyczących estetyki i percepcji autorka wydaje się reprezentować inny sposoby wykorzystywania medium fotografii – pozafotograficzny. To realizacja błyskotliwa i wyrafinowana wizualnie.

Milena Natalia Soporowska (ur. 1989, Warszawa)
Posługuje się głównie fotografią, którą – łącząc z innymi technikami – zmienia w rodzaj intermedialnego kolażu. Zdjęcia tworzy wszystkim, czym się da: od tradycyjnego aparatu analogowego po skaner czy komputer. Absolwentka roku podstawowego w warszawskim ZPAF-ie. Obecnie kończy historię sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademię Fotografii w Warszawie.

MILENA NATALIA SOPOROWSKA
POKOJE GOŚCINNE
Kurator: Bownik

Galeria Trzecie Oko, ul. Bocheńska 5, Kraków
17.05–16.06.2013


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...