O autorze
Rocznik 1977. Studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. W swoich fotograficznych realizacjach odwołuje się do koncepcji intelektualnych, rejestrując napięcia i utopie współczesnej cywilizacji, co widać w "Demontażu", "Koleżankach i Kolegach". Prawdziwym fundamentem były dla niego studia Fotografii i Multimediów na ASP w Poznaniu. Dlatego w swoich projektach z łatwością pokazuje oddziaływanie zjawisk technologicznych na codzienne życie. Z niektórymi z nich wyjeżdża za granicę – "Gamers" wystawił w Galerii m55 w Atenach, "Face Lifting" w Budapeszcie, "UMPOLEN" w Wiedniu. Jednak jego stałym miejscem pracy i zamieszkania jest Warszawa.

Czeski sen o przyszłości / Ondřej Přibyl & Philip Topolovac

„Modely světa” – Ondřej Přibyl & Philip Topolovac
„Modely světa” – Ondřej Přibyl & Philip Topolovac Archiwum Galerii Starter
W warszawskiej Galerii Starter doskonała wystawa czeskiego duetu Ondřej Přibyl & Philip Topolovac.

Opis wystawy:

„Modely světa “ to wystawa, w której mieszają się przeszłość z przyszłością, historyczne doświadczenia z futurystyczną w swej formie wizją… Philip Topolovac w swoim cyklu „Airshafts” buduje modele realnie istniejących szybów wentylacyjnych, które wyabstrahowane z rzeczywistości wyglądają jak architektoniczne realizacje futurystycznych miast. Z kolei cykle fotograficzne Ondřeja Přibyla („Berlińskie krajobrazy“) skupiają się na pamięci, pokazują moment przemijania miasta, jego odejścia i wspominania. Tytułowe „Modele świata” to fotografie przedmiotów, które kiedyś pełniły jakąś określoną funkcję, dziś trudną do odgadnięcia.

Ondřej Přibyl oraz Philip Topolovac pytają – co pozostanie po mieście (świecie, nas) w przyszłości, paradoksalnie znajdując odpowiedź nie w utopijnych wizjach odległych czasów, ale tu i teraz – w otaczającej nas rzeczywistości. Wydaje się to kluczowe również w odniesieniu do Warszawy, którą postrzega się bądź w kontekście jej traumatycznej historii lub projekcji, tego co ma lub powinno nastąpić.

Od siebie dodam, że warto poświęcić czas ręcznie wykonanym fotografiom na papierze barytowym, oraz dagerotypy. Rzadkość na scenie galeryjnej.

Galeria Starter
ul. Andersa 13, Warszawa
Wystawa „Modely světa” – Ondřej Přibyl & Philip Topolovac czynna do 24.02.2012
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...